Cestování s pejskem veřejnou dopravou

10.07.2023

Jakými vlaky a autobusy můžete s pejskem cestovat, to je otázka za zlatého bludišťáka. Pojďme se společně podívat na toto téma a udělat si průzkum, jak je to s autobusem, MHD a vlakem.  V tomto článku najdete stručný výpis informací, před samostatnou cestou s Vaším mazlíčkem si však určitě projděte stránky daných dopravců, ať máte co nejaktuálnější a nejrelevantnější informace.

ČSAD

U autobusů této dopravní společnosti můžete přepravovat pejska dvojím způsobem. Avšak řidič má právo finálního rozhodnutí, zda s pejskem budete moci nastoupit nebo ne, s výjimkou asistenčních psů.

Pejska malého vzrůstu můžete přepravovat v přenosné kleci, případně přepravce s pevným nepropustným dnem s podmínkou, že není na obtíž ostatním cestujícím a neohrožují bezpečnost přepravy. Zde bych dodala, že pokud přepravujete autobusem pejska v přepravce pro zvířata, přepravka musí mít dostačující rozměr, je důležité, aby se v ní pejsek zvládl postavit, a otočit okolo své osy a aby si mohl lehnout. Důležitá je ventilace, z důvodu správného přísunu vzduchu pro pejska. To znamená, že musí mít otvory jak na bocích, tak v horní části přepravky pro pejsky. To však není vše, co by měla bezpečná přepravka mít, více se dočtete v našem článku.

Pejska však můžete přepravovat i klasicky na vodítku. Podmínkou je bezpečný náhubek, který bude mít pejsek nasazen po celou cestu a musíte mít pejska na krátkém vodítku. Řidič má však právo Vás odmítnout takto přepravit z důvodu obsazenosti vozidla, či zajištění bezpečnosti cestujících. Pejsek nesmí sedět na sedadle. Jeden člověk může přepravovat maximálně dva pejsky, za podmínky, že mají stejného majitele. U tohoto bodu je důležité, aby měl pes správný náhubek. Jak by měl vypadat správný náhubek pro pejska se opět dočtete v našem článku, jež je zaměřen na tuto problematiku, ale zásadní pravidlo je: dostatečná velikost náhubku, aby pes mohl pohodlně otevřít tlamu, napít se a aby v něm nebyl schopen někoho pokousat.

Za pejska v kleci, či přepravce zaplatíte jízdné jako za zavazadlo. Za pejska, který má náhubek a je na krátkém vodíku platíte půlku obyčejného jízdného.

Vodícího či služebního psa nelze z přepravy odmítnout.

Zdroj: ČSAD-přepravní podmínky, ČSAD autobusy Plzeň – facebooková stránka 

České dráhy

V rámci vlakové dopravy Českých drah může pejsek cestovat za předpokladu, že je opatřen bezpečným náhubkem a je držen na krátkém vodítku. Pejsek s Vámi může cestovat pouze 2. třídou a musí mít jízdenku. Vodící a asistenční psi mají jízdu zdarma.

Malý pejsek může cestovat i v přenosné cestovní psí přepravce s pevným nepropustným dnem. Do rozměru schránky 90 x 60 x 40 cm cestuje pejsek zdarma.

Zdroj: České dráhy https://www.cd.cz/dalsi-sluzby/psi-kola-a-jina-zavazadla/-26528/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=dsa&gclid=Cj0KCQjwkqSlBhDaARIsAFJANkggG0E5poeAplAhEuKO37WJeEvGcnV40li0PvxkR3FEU3T_X0uE0acaAuC-EALw_wcB

RegioJet

Ve vlacích (spoje kategorie RJ) této společnosti mohou cestovat drobní pejsci pouze v přepravce pro zvířata s nepropustným dnem v případě, že jejich přeprava není ostatním cestujícím na obtíž, či jejich přepravě nebrání zvláštní předpisy. Pejsek musí být celou dobu pod dohledem majitele (cestujícího). Ve vlaku do Chorvatska není možná přeprava pejsků. Osoba s průkazem ZTP, ZTP/P či cvičitel může ve vlaku bezplatně přepravovat vodicí a asistenční psy, kteří jsou náležitě označeni a mají příslušný průkaz.

Ve spojích kategorie R (linka R8 a R23) je možná přeprava malých pejsků v psí přepravce s pevným nepropustným dnem pod dohledem majitele (cestujícího) zdarma. Za poplatek můžete tímto spojem cestovat s pejskem bez přepravky, za podmínky, že má pejsek nasazený bezpečný náhubek a je držen na krátkém vodítku. Pejsek musí být v doprovodu a pod dohledem cestujícího staršího 15 let. Pejsci mohou cestovat pouze 2.třídou. Asistenční psi s průkazem cestují zdarma.

Vnitrostátní autobusové linky RegioJet povolují přepravu pejska pouze a jen v psí přepravce/kleci s nepropustným dnem, která je učena pro přepravu zvířat. Pejsek musí být celou cestu pod dohledem cestujícího v přepravce. Hmotnost zvířete musí být maximálně 10 kg a v případě potřeby je nutné mít u sebe PetPas pejska (k doložení očkování). Vodící a asistenční psi, kteří jsou náležitě označeni a s průkazem, musí být doprovázeni osobou s průkazem ZTP/P nebo cvičitelem, tato osoba zajišťuje, že zvíře neznečistí či nepoškodí interiér vozu a neohrozí cestující.

Více informací naleznete na

https://regiojet.cz/nase-jizdenky/preprava-zavazadel-a-zvirat 

LeoExpress

U přepravy na spojích LE musíte mít svého mazlíčka pod dohledem v cestovní přepravce určené pro zvířata, opět s nepropustným dnem. Rozměr nesmí přesáhnout 40 x 50 x 50 cm. Asistenční psi jsou výjimkou.

U spojů LET platí to samé jako u spojů LE. Zde se však přidává varianta cestovaní s pejskem 2.třídou, přičemž pejsek musí mít po celou dobu cesty nasazen bezpečný náhubek a bude svým doprovodem držen na krátkém vodítku. Pejsek nesmí sedět na sedadle. Cena za pejska je dle tarifu. Asistenční pejsek cestuje zdarma, musí být označen postrojem vodícího nebo asistenčního psa a musí být držen svým doprovodem na vodítku. 

Zdroj: https://help.leoexpress.com/cs/articles/3529556-je-mozne-vozit-psy-nebo-kocky?gclid=Cj0KCQjwkqSlBhDaARIsAFJANkjzQZT93l2OGYhu69MCE2Mn4w9-teFB0RLWv7QYP0z2JcpMLhUAMgEaAv73EALw_wcB. 

MHD

Každý kraj má svá pravidla přepravy pejsků v MHD, proto doporučuji si vždy pročíst informace u daného přepravce. 

Opět by mělo platit, že můžete cestovat s pejskem umístěným ve speciální cestovní přepravce pro zvířata s plným dnem. Také by mělo být možné cestování s pejskem, kterého máte plně pod kontrolou a dohledem za podmínky, že má nasazený bezpečný náhubek a je držen na krátkém vodítku.  

V jednom MHD by neměli být dva pejsci s různými majiteli. Jeden majitel s dvěma pejsky (splňujícími pravidla přepravy) je v pořádku. Řidič musí o pejskovi vědět. Je nutné pejskovi koupit jízdenku.


Pokud jste se dočetli až sem, tak si asi říkáte, že všude je to podobné a máte pravdu, ovšem před každým cestovatelským dobrodružstvím s pejskem doporučuji projít si všechny informace přímo u daného přepravce, ať nejste nepříjemně překvapení a nic vám nezkazí výlet. Pejska musíte mít během přepravy vždy plně pod kontrolou.