Jak vybrat sponu u obojku? 

05.12.2022

Plastová či kovová?


Kupujete si obojek pro Vašeho pejska a váháte jakou sponu vybrat? Doufám, že Vám tento průvodce o sponách na psích obojcích poradí. 😊


Jako úplně první, co nám padne do oka je vizuální stránka trojzubcové spony, která plní uzavírací funkci obojku. Na obojku pro pejska totiž vypadá kovová spona rozhodně jinak než ta plastová. Takže je potřeba si určit, který styl obojku se nám bude líbit více.


Dále je tady funkčnost. Spona ze zinkoslitiny (šířka 38 mm) má zatížení při přetržení 200 kg, kdežto u spon plastových je to mnohem méně. Pokud si kupujete obojek s plastovou sponou, je potřeba dávat si velký pozor, jaký typ plastové spony je na obojku použit. Například obyčejný plastový trojzubec šířky 39 mm má hodnotu zatížení při přetržení 50 kg, některé jiné typy plastových spon na obojcích však mohou mít až 100 kg zatížení při přetržení a například mrazuvzdorný trojzubec v šířce 38 mm má hodnotu zatížení při přetržení 80 kg.

Čím je šířka trojzubce jak plastového, tak kovového menší, tím se i snižuje hodnota zatížení při přetržení. 

U našich obojků si můžete vybrat mezi sponou kovovou ze zinkoslitiny anebo sponou plastovou mrazuvzdornou.


Další stránkou je otevírání trojzubce použitého na psím obojku. U kovových trojzubců spočívá otevření v mechanismu, kdežto plastové se otevřou pomocí mírné deformace druhé poloviny trojzubce.

Samozřejmě by se dalo spekulovat co je lepší, mechanismus se může opotřebit, dokonce až pokazit a plast zase může podlehnout degradaci a zdeformovat se, nebo se zlomit. Domnívám se však, že jeden i druhý příklad jsou extrémy, které se doufám často nestávají. Je potřeba mít na paměti, že každá věc časem a používáním podléhá určitému opotřebení, které se dá zmírnit péčí, ale bohužel se mu nedá předejít.

Jeden z posledních faktorů je váha a zvuk. Plastová spona použita na psích obojcích má výhodu toho, že je lehčí a necinká. Kovová spona na obojku pro psa je těžší a může cinkat.

Záleží tedy na vašem vkusu a kde a jak bude pejsek s obojkem běhat.

Snad Vám tento průvodce pomohl a kdybyste měli jakékoli dotazy, neváhejte mě kontaktovat. 😊