Jak vybrat velikost obojku?

27.02.2023

Jak zvolit velikost obojku pro Vašeho pejska? 

Obojek musí být utažen akorát, v žádném případě nesmí škrtit, to by pejskovi mohlo způsobit zdravotní komplikace a na druhou stranu pejsek by se z něj neměl ani snadno vyvléci. Je obecně známo pravidlo dvou prstů, kdy při měření obvodu krku pejska pod krejčovský metr vložíme své dva prsty. Já mám například hodně malou ruku, takže volím tři prsty, nebo podle pocitu. Zkusím si na krejčovském metru nastavit určitou délku, aby neškrtila, byla pro pejska pohodlná a vyzkouším, zda se takto přetáhne přes krk. 

Při výběru obojku je dobré si ještě nechat rezervu několik centimetrů - to je důležité například u pejsků, kteří mají velmi huňatou srst v zimě a na léto méně. 

 Další důležitý faktor je vybrat správnou šířku obojku pro pejska. Pokud byste zvolili moc úzký, obojek by škrtil a opět by mohl způsobit vážné zdravotní potíže, v krajním případě by mohl působit jako struna, a to v žádném případě nechceme. Čím je pejsek menší, tím může mít užší obojek a naopak. A to samé se srstí, pokud má pejsek delší srst volíme širší obojek, aby se do něj srst nezamotala. Pro větší plemena volíme širší obojky a pro plemena s dlouhým krkem volíme taktéž široké obojky.